پرداخت کاری چیست ؟ | لوازم مورد نیاز پولیش کاری

پرداخت کاری چیست

آیا تا به حال به لوازم فلزی صاف و صیقلی که در اطرافتان وجود دارد توجه داشته اید، فکر میکنید این قطعات و لوازم در هنگام ساخت به همین اندازه تمیز و صاف بوده اند؟ اگر اینگونه فکر میکنید باید به شما بگوییم که خیر، لوازم و قطعات فلزی در ابتدای ساخت به این اندازه صاف و بدون نقص نیستند و یکسری عملیات برای صاف و کردن و صیقل دادن آنها انجام شده است که تحت عنوان پرداختکاری می باشد، قطعات تولید شده بعد از خروج از قالب و یا برش زدن همواره دارای ضایعاتی هستند که باید آنها را با استفاده از دستگاه های پرداخت کاری و ابزار و لوازم آن از جمله پولیش و گیلانس از بین ببریم، پس در پاسخ به این سوال که ” پرداخت کاری چیست ؟ ” باید بگوییم که مجموعه ای از فرآیند های مشخص است که در سطح قطعات تولید شده و یا برش داده شده انجام میشود تا در نهایت تمامی ظایعات و براده های قطعه از بین برود و سطحی صاف و یک دست داشته باشیم.

فرآیند پرداخت کاری را ممکن است تحت عنوان پولیش کاری و یا Surface finishing هم بشناسید که علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا و صیقلی در قطعات برای موارد زیر هم به کار میرود:

  • جلوگیری از خوردگی و مقاومت در مقابل سایش و تغییر شکل
  • افزایش مقاومت شیمیایی
  • تغییرمقاومت ویژه و رسانندگی الکتریکی
  • ایجاد سختی و مقاومت در برابر سایر نقص‌های سطوح
  • کنترل اصطکاک سطحی

پرداخت کاری برای قطعات تولید شده از جنس فلز از جمله آلومینیوم، استیل و ….، سنگ، انواع شیرآلات و بسیاری دیگر از موارد به کار میرود، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با روش های مختلف پرداخت کاری و همچنین لوازم مورد نیاز برای پرداخت کاری آشنا کنیم.

پرداخت کاری چیست ؟ | لوازم مورد نیاز پولیش کاری
پرداخت کاری چیست ؟ | لوازم مورد نیاز پولیش کاری

روش‌های پولیش کاری

پولیش کاری از گذشته تا به امروز یکی از کاربردی ترین روش ها برای ساخت قطعات بوده و است که در گذشته از روش های سنتی برای این کار استفاده میشود اما امروزه به کمک دستگاه های دقیق و حرفه ای کار پولیش زدن بسیار ساده تر شده و میتوان به کمک دستگاه ها و ابزار های کاربردی قطعات ظریف و پیچیده را با دقت پبیشتری پرداخت کرد.

سنگزنی، هونینگ، و لمینگ از جمله روش های پرداخت کاری قدیمی هستند که به دلیل محدودیت هایی که داشتند امروزه منسوخ شده اند و در صنایع و کارگاه ها به کار گرفته نمیشوند، در روش های سنتی از ابزار های سخت و جامد برای پرداخت کاری قطعات استفاده میشد .

بیشتر بخوانید  دستگاه پرداختکاری خرطومی

امروزه روش های جدید و ساده تر و با دقت بالا تر برای پرداخت کاری لوازم مورد استفاده قرار میگیرد که از جمله آنها میتوان به روش نانو پرداخت کاری و پرداخت کاری با استفاده از میدان مغناطیسی اشاره نمود.

روش‌های پولیش کاری
روش‌های پولیش کاری

پرداخت کاری به روش میدان مغناطیسی

استفاده از میدان مغناطیسی برای پرداخت کاری از جدید ترین روش ها برای پرداخت کاری و پولیش کاری است که جهت پرداخت و صیقل دادن قطعات کوچک و حساس مثل پیچ ها با هر قطعه ای که به صورت مارپیچ باشد به کار گرفته میشود در نتیجه دقت بالایی دارد، در این روش از پرداخت کاری، براده‌ برداری بصورت مکانیکی است و ساینده پرداخت سایش سطح را انجام می‌دهد، و پرداخت سطوح توسط نیروی میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود

سرعت دوران، سرعت پیشروی، اندازه ذرات ساینده و مقدار ذرات فرو مغناطیس از جمله عوامل موثر بر کیفیت پرداخت کاری به روش میدان مغناطیسی هستند.

لازم به ذکر است که پولیش کاری به کمک میدان مغناطیسی یک روش نوین برای پرداخت کاری است که علاوه بر قطعات حساس و پیچیده برای صاف کردن و صیقل دادن تمامی سطوح، قسمت های داخلی و خارجی لوله ها و …. مناسب میباشند.

پرداخت کاری فلزات

صنایع فلزی بیش از هر صنعت دیگری به پرداخت کاری احتیاج دارند و در این میان نوع فلز اهمیتی ندارد و روش پرداخت کردن و پولیش زدن تمامی فلزات اعم از استیل، آهن، مس، آلومینیوم، برنج و نقره یکسان بوده و به این صورت است که به کمک یک سمباده ضایعات و زبری سطح قطعه برداشته میشود و درجه زبری سنباده ها با هم دیگر متفاوت است و باید بر اساس مشخصات و جنس قطعه انتخاب شود.

بعد از ازبین بردن ضایعات قطعه با توجه به نوع فلز و همچنین کاربردی که دارد آن را برش خواهیم داد و در نهایت قطعه برش داده شده را با استفاده از گیلانس و یا نمد پرداختکاری صاف کرده و صیقل میدهیم.

لوازم مورد نیاز برای پرداختکاری

برای پرداخت کاری و پولیش کاری نیازمند ابزار و لوازمی هستندکه داشتن آنها لازم و ضروریست ، در واقع بدون استفاده از این ابزار انجام عملیات پرداخت کاری غیر ممکن است، در زیر لیستی از ابزار و لوازم مورد نیاز برای پولیش کاری را آورده ایم:

  • نمد پرداخت کاری
  • واکس پرداخت کاری
  • گیلانس
  • چسب نمد
  • اسکاج پرداخت کاری

نمد پرداخت کاری دارای انواع مختلفی است که از آن برای صیقل دادن فلزات قبل از آبکاری و بعد از فیبیشینگ استفاده میشود.

واکس پرداخت کاری در سه رنگ و مدل مختلف در بازار موجود است که هرکدام برای قطعات مختلف مورد استفاده قرار میگیرد، واکس ها از مهمترین مواد برای پرداخت کاری قطعات و به ویژه قطعات فلزی هستند، واکس قرمز و مشکی که برای نمد‌کاری از آن استفاده می‌شود، واکس قوطی جهت زیرکار برنج ، واکس سنگ و چوب مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین واکس سبز که برای روی کار مناسب می باشد.

بیشتر بخوانید  دستگاه پرداختکاری فلزات

گیلانس مهمترین ابزار برای پولیشکاری انواع فلزات اعم از استیل، آهن و برنج است که انواع مختلف آن ممکن است نخی، ارتشی، پشمی و کنفی و یا تلفیقی از همه موارد باشد در زیر لیستی از پرفروش ترین گیلانس ها به همراه کاربردشان آورده شده است:

گیلانس کنفی: برای براق کردن و جلا دادن مناسب است.

گیلانس هزارلا آبی: بسیارخشن است و برای خط بری استیل مناسب است.

گیلانس هزارلا زرد: خشن و برای  پرداخت‌کاری فلزات با سختی متوسط مناسب است.

گیلانس هزارلا سفید: بسیارنرم و برای پولیش نهایی مناسب است.

گیلانس هزارلا قرمز: با درجه سختی متوسط برای پرداخت فزات نرم مورد استفاده قرار میگیرد.

چسب نمد برای ساخت نمد سنباده ای که یکی از کاربردی ترین لوازم جهت پولیش کاری است، مورد استفاده قرار میگیرد و روش استفاده از آن به این صورت است که در ابتدا باید چسب نمد با آب مخلوط شود و روی نمد مالیده میشود و پودر سنباده را روی نمد میریزند تا به آن بچسبد، حال یک نمد سنباده ای داریم که میتوانیم از آن برای صیقل دادن و حذف پلیسه ها از روی سطح استفاده کنیم .

لوازم مورد نیاز برای پرداختکاری
لوازم مورد نیاز برای پرداختکاری

خرید لوازم پرداختکاری

برای خرید تمامی لوازم و ابزارآلات مربوط به پولیش کاری میتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون واسطه تمامی لوازم مورد نیاز خود را از فروشگاه تهران پولیش تهیه نمایید، تهران پولیش تنوع بالایی از لوازم مربوط به پولیشکاری و پرداخت کاری را برایتان فراهم کرده است که میتوانید سفارش خود را به صورت یکجا در وب سایت ثبت نمایید و تمامی اقلام را درب منزل تحویل بگیرید.

خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی و معرفی پرداخت کاری به عنوان یک فرآیندکاربردی در صنایع مختلف پرداختیم و در پاسخ به این سوال که پرداخت کاری چیست به شما گفتیم که پرداخت کاری مجموعه ای از فعالیت ها است که برای صاف و صیقلی کردن قطعات مورد استفاده قرار میگیرد.

و همچنین شما را با روش های مختلف سنتی و نوین پرداخت کاری از جمله

روش های پرداخت کاری سنتی : سنگزنی، هونینگ، لمینگ

روش های پرداخت کاری نوین : پرداختکاری با میدان مغناطیسی، نانو پرداخت کاری

آشنا کردیم که امروزه بیشتر از روش های نوین که دقت بالاتری دارند استفاده میشود.

ابزار های مختلفی برای پرداخت کاری مورد نیاز هستند که از مهم ترین آنها می توان به چسب نمد، نمد، گیلانس، واکس و سنباده اشاره نمود. تمامی لوازم و ابزار آلات مورد نیاز برای پرداخت کاری در فروشگاه تهران پولیش موجود است و میتوانید با بهترین قمیت هر کدام را ثبت سفارش نمایید.

پیشنهاد می شود بخوانید…

سنباده پودری چیست؟

آشنایی با نمد پرداختکاری و کاربردهای آن

دستگاه پرداختکاری خرطومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *